Buduje nastrój, stopniuje napięcie, przyciąga uwagę, odpowiada za dramaturgię całego eventu - oświetlenie sceniczne to potężne narzędzie, z pomocą którego stworzysz niezapomniane widowisko. W tym artykule przedstawiamy podstawowe elementy, z których składa się oświetlenie estradowe i sceniczne. Warto je poznać przygotowując się do organizacji eventu, podczas którego uwaga uczestników powinna być skupiona na scenie.

Z czego składa się oświetlenie estradowe?

Oświetlenie sceniczne

Sterowany ręcznie reflektor, którego snop światła nie zawrze nadążał za tym, co działo się na scenie to już przeszłość. Dzisiejszy świat oświetlenia scenicznego i estradowego jest niezwykle rozbudowany i różnorodny, pozwalając nam osiągać nawet najbardziej śmiałe zamierzenia artystyczne. Można w nim znaleźć m.in.:

  • Ruchome głowice „Moving Head”
  • Blindery
  • Reflektory prowadzące
  • Sunstripy
  • Led Bary

Moving Head

Ruchome głowice weszły na rynek oświetlenia estradowego przebojem i nieprzerwanie cieszą się ogromną popularnością wśród techników odpowiedzialnych za aranżację świetlną. W praktyce rozróżniamy dwa typy ruchomych głowic. Jedne emitują wąski snop światła (ruchomy lub nieruchomy), drugie szeroki. Głowice emitujące wąski snop światła mogą wyświetlać różne wzory, które stanowią dodatkowy ruchomy element scenografii estradowej. Dodatkowo niektóre modele posiadają mechanizm „prism” rozszczepiający światło. Jeśli poszukujesz oświetlenia, które będzie pracowało dynamicznie w rytm muzyki moving heads są obowiązkowe na twojej liście.

Blinder czyli oślepiacz

Blinder to specjalny reflektor charakteryzujący się dużą mocą i dużą jasnością oraz bardzo szerokim kątem rozproszenia światła. W oświetleniu estradowym i scenicznym oślepiacze wykorzystuje się do uzyskania efektu rozbłysku w trakcie występów artystycznych. Ze względu na swoje działanie blindery najczęściej montowane są w stronę widowni. Rozbłyski podczas występów dodają wydarzeniu swoistej dramaturgii.

Reflektor prowadzący

Reflektor prowadzący to następca dużych ciężkich reflektorów, które pamiętamy z wcześniejszych eventów. Daje punktowy snop światła o dużym natężeniu. Światło emitowane przez reflektor możemy w dowolny sposób „pokolorować” używając kolorowych filtrów. Zadaniem reflektora prowadzącego w oświetleniu scenicznym jest n.in. podążanie za poruszającym się po scenie prezenterem. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie za pomocą światła trzeba wyciągnąć jakiś element sceny na pierwszy plan – prezentera, aktora, muzyka, ale też dowolny rekwizyt

Sunstrip i led bar

Oba elementy oświetlenia występują w postaci długich, wąskich listw. Sunstripy wciąż nie doczekały się należnej im uwagi, stąd są rzadko wykorzystywane podczas eventów innych niż koncerty. Można dzięki nim uzyskać interesujący efekt świetlny poprzez moderowanie czasu wygaszania się żarówek. Led bary to z kolei listwy naszpikowane diodami LED, które najczęściej wykorzystuje się do oświetlania elementów architektonicznych. W branży eventowej jest to nie tyle popularne oświetlenie estradowe, ile element scenografii, którym możemy dowolnie zarządzać w trakcie trwania wydarzenia.

03
Sep

Czy w branży eventowej oraz wystawienniczej, ktoś liczy koszty zanieczyszczenia środowiska ?

Od dwóch lat na stałe jesteśmy w Katowickim Spodku i nowym Centum Kongresowym MCK. Jak na Śląsk samo centrum wydarzeń. 

Niestety prócz niezaprzeczalnych korzyści z tej lokalizacji to po każdej imprezie chodzę sfrustrowany. W MCK i Spodku odbywa się rocznie ponad 500 imprez a po każdej z nich wywożone są tony śmieci. Okna naszych biur nie wychodzą na śmietnik ale każdorazowo plac manewrowy pod MCK zamienia się w jedno wielkie składowisko odpadów. 

30
Aug

Kiedy organizacja imprez firmowych osiąga nowy poziom

Dawniej organizacja eventów firmowych sprowadzała się do zapewnienia uczestnikom miejsca siedzącego lub stojącego i drobnego poczęstunku. Dzisiaj organizacja eventów firmowych to o wiele bardziej złożony proces, który wymaga pomocy profesjonalnej agencji eventowej. Czego możemy się spodziewać korzystając z usług dobrego kreatora wydarzeń firmowych?

28
Aug

Dlaczego samodzielna organizacja eventów przypomina walkę z wiatrakami?

Uczestnicząc w dużym evencie często nie zdajemy sobie sprawy jak skomplikowana jest organizacja takiego przedsięwzięcia – od uzyskania stosownych pozwoleń, przez zapewnienie obstawy medycznej wydarzenia, aż po content samego eventu. W praktyce bardzo często okazuje się, że po obsłużeniu wszystkich formalności pozostaje nam stosunkowo niewiele czasu na dopracowanie zawartości merytoryczno-artystycznej wydarzenia.