Obrady rozpoczęły się wczoraj w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W piątek miejscem spotkań będą Katowice.

Ponad 350 delegatów ze 160 miast z 64 krajów rozmawia w Krakowie i Katowicach o planach na najbliższe 12 lat. Tematem wiodącym tegorocznego kongresu są „Creative Crossroads” – spotkania kultur i doświadczeń prowadzące do twórczej wymiany i wzajemnej inspiracji. Spotkanie jest okazją do omówienia priorytetów Sieci, w szczególności realizacji Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 oraz Nowej Agendy Miejskiej.

Miasta zrzeszone w Sieci spotykają się raz w roku na kongresach organizowanych przez jedno z miast. Celem jest omówienie prowadzonych przez miasta działań, integracja członków Sieci i ustalanie strategii na przyszłość. W ostatnich latach kongresy odbywały się w Chengdu w Chinach (2014), Kanazawa w Japonii (2015), Östersund w Szwecji (2016) i Enghien-les-Bains we Francji (2017).

To, co wyróżnia tegoroczny Kongres, to wspólne działania Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Katowic Miasta Muzyki UNESCO na rzecz organizacji tego prestiżowego wydarzenia. Podczas pobytu w Polsce, delegaci Sieci będą uczestniczyć w formalnych obradach, dotyczących między innymi strategii rozwoju Sieci, spotkaniach podgrup - film, muzyka, literatura, media arts, dizajn, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa.

Ponadto odbędzie się Forum prezydentów miast, nie zabraknie również spotkań Komitetów Sterujących. To bardzo istotne, gdyż Komitetowi Sterującemu Miast Literatury od 2014 roku przewodniczy Kraków. W trakcie obrad miasta zaprezentują także zrealizowane projekty i podzielą się dobrymi praktykami.

27
Sie

"Kolory Zła Czerwień" - ponoć nie ma sobie równych

Podobno rzecz dzieje się w Sopocie
15
Sie

Dzień Wojska Polskiego w Katowicach

Dziś finał ponad miesięcznych przygotowań do dnia Wojska Polskiego w Katowicach
12
Sie

Sopot Top of The Top

W dniach 13-16 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej i światowej muzyki.